Konuşma Bozukluğu (Kekemelik)


Konuşma Bozukluğu : Çocuklarda konuşma bozukluğu, erken fark edilirse çözümü daha kolay olan bir rahatsızlıktır. Konuşma bozukluğu tedavisi ihmal edildiğinde, sorunun çözümü daha da zorlaşmaktadır.

Konuşma bozukluğunun nedenleri arasında birçok faktör sayılabilir. Sorunlar konuşma gelişiminde gramerde, seslendirmede ve ses organlarında karşımıza çıkabilir. Konuşma bozuklukları 3 kısımda incelenir

Artikülasyon (boğumlama)
Dil bozukluğu
Akıcılık bozukluğu
Konuşma bozuklukları sadece çocuklarda görülmez, yetişkinlerde konuşma bozukluğu da sık rastlanan vakalardır. Yetişkinlerde konuşma bozukluğunun nörolojik sebeplere dayandığı söylense de büyük bir kısmı psikolojiktir. Çünkü hızlı konuşmak bile bir konuşma bozukluğudur. Makalemizin sonunda yetişkinlerde konuşma bozukluğuna değineceğiz.

Çocuklarda konuşma bozukluğunun nedenleri arasında:

Serebralpalsi,
Doğum anormalilikleri,
Havaleler,
Nefessiz kalma,
Doğum esnasında beyne oksijen gitmemesi,
Damar hastalıkları
Travmalar,
Ses tellerinde polip ve nodüller
Çeşitli enfeksiyonlar,
Psikolojik nedenler
Yukarıda saydığımız konuşma bozukluğu nedenleri arasında son sıradaki psikolojik nedenler, konuşma bozukluklarının en önemli nedenlerindendir. Konuşma bozukluğu tedavisi olan bir hastalıktır. Konuşma bozukluğu egzersizleri ile kekemelik, takılmalar ortadan kaldırılmakta, akıcılık ve artikülasyon sorunları büyük ölçüde çözülmektedir. Ses organlarının doğru kullanılmasının öğretilmesi doğru nefes alma teknikleri vb yöntemlerle konuşma bozukluğu giderilmektedir.

Konuşma Bozukluğu Nasıl Giderilir
Konuşma Bozukluğunu gidermeden önce konuşma bozukluğunun nedenleri ortaya çıkarılmalıdır. Eğer sorun fiziksel bir sorunsa ameliyat gerekebilir. Ancak sorunun psikolojik bir nedeni varsa o zaman tedavi için çeşitli çalışmalar yapılmalıdır. Dil ve konuşma bozukluğu, akıcı konuşma bozukluğu gibi bozukluklarda çeşitli eğitimler ve egzersizler yapılarak konuşma bozukluğu giderilir.

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri
Konuşma bozukluğu egzersizlerinde yanak, dil, çene, burun, gırtlak ve nefes egzersizleri yapılır. Bu egzersizler ile ulaşılamayan harfler çıkarılmaya başlanır. Akıcılık sağlanır. Dengeli konuşma öğrenilir. Doğru nefes alma teknikleri sayesinde cümleleri doğru yerde bitirebiliriz.

Konuşma Egzersizleri Örnekleri
Yanakları aynı anda şişirme
Sol yanağı ardından sağ yanağı şişirme
Yanakları dişler arasına çekme
Dil ile sağ ve sol yanakları ittirme
Çeneyi sağa sola hareket ettirme
Sağdan sola ve soldan sağa yanakları şişirme bu esnada çeneniz de yer değiştirecektir.
Burun deliklerini açma burunu kırıştırma
Pipet ile hava çekme
Burundan üst üste nefes alıp üst üste nefes verme
Yutkunma, gargara yapma, gırtlaktan gelen hava ile öksürme
Bı bı bı, çı çe, ça, şe, şı, şo gibi dudak ünsüzleri ile egzersizler yapma
Hımmmm şeklinde boğazdan ses çıkarma
Dili ağız içinde sağa ve sola çevirme
Dudakları bükme
Ağız içindeki havayı yanakların içinde dolaştırma
Yukarıda saydığımız konuşma egzersizlerinin sadece küçük bir kısmıdır. Konuşma egzersizleri ve dil ve diksiyon sorunlarını diksiyon kursları sayesinde aşabilirsiniz. Diksiyon kursu hem çocuk konuşma bozukluğu hem de yetişkin konuşma bozukluğu vakalarında başarılı sonuçlar almaktadır.